HK Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek

1. 7. 2017 | C. O. T.

Hospodářská komora na Praze 1 chce ve spolupráci s magistrátem a městskou částí zjednodušit postup pro povolování restauračních předzahrádek. Týkat by se to mělo v první řadě těch už fungujících, jejichž provozovatelé musí každý rok znovu žádat o povolení, řekli zástupci komory. Pro případnou další diskusi o využití jejich návrhů samosprávou musí ještě podle vyjádření politiků získat podporu většího množství provozovatelů.

Pro povolení předzahrádky si musí provozovatel podniku pronajmout plochu od Prahy a zároveň získat povolení městské části. Platí oběma. Podle místopředsedy Hospodářské komory Praha 1 Filipa Dvořáka je zbytečné, aby museli provozovatelé každý rok procházet stejným procesem, který trvá tři dny. „Jeden z našich členů, který má stále tu stejnou předzahrádku v Konviktské ulici, každý rok už 19 let dělá tři dny to samé,“ uvedl.

Pomoci by podle něj měla webová aplikace, která by umožnila prodloužení řešit online. Na papíře by potom bylo potřeba už jen samotné povolení s razítkem úřadu. Komora podle Dvořáka zahájila jednání s magistrátem a Prahou 1, kde se nachází největší množství předzahrádek v Praze a kde by výhledově chtěli aplikaci v pilotním provozu vyzkoušet. Její vývoj a provoz by měl na starosti magistrát.

Z magistrátů i Prahy 1 dostala komora odpověď, že se jejich návrhy budou zabývat v momentě, kdy získají větší podporu mezi provozovateli podniků. Místostarosta Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek řekl, že diskuse je možná, i když řada povinností pro provozovatele vyplývá ze zákona a samosprávám s budou těžko měnit.

Hospodářská komora Praha 1 nyní zastupuje 50 provozovatelů, do konce léta by ráda získala ke spolupráci nadpoloviční většinu provozovatelů celkem 333 předzahrádek, které se nyní na území Prahy 1 nacházejí. Podle Dvořáka loni přinesly na nájmu a poplatcích do rozpočtů Prahy a městské části 75,5 milionu korun. Poplatky městské části se podle lukrativnosti lokality pohybují mezi deseti a 60 korunami za metr čtvereční a den. Praze provozovatelé platí stejnou částku jako místní radnici.

V oblasti Pražské památkové rezervace (PPP) si musí podniky navíc nechat vybavení předzahrádky schválit magistrátními památkáři a musí dodržovat pravidla pro jejich provedení. Nesmí například mít pódium, podlahu ani žádnou ohradu, nesmí být zastřešené a zakázán je plastový nábytek. V současné době památkáři nepožadují schvalování zahrádek každý rok, což by celý proces každoročně o několik týdnů prodloužilo. PPP kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7.

ZDROJ: HK Prahy 1 chce změnit povolování předzahrádek