Město je blízko dohodě s Airbnb. Nejspíš dostane adresy ubytovatelů

12.6.2019 | Deník.cz

Jednání Prahy s Airbnb spěje po půl roce do finále. Podle radní Hany Marvanové (STAN) Airbnb přislíbilo předání adres poskytovatelů ubytování.

Tisíce pražských bytů může posunout ven z „šedé ekonomiky“ dohoda města s globálně největší digitální platformou pro ubytování v soukromí. Majitelé nebo pronajímatelé těchto bytů, nabízených přes Airbnb a další společnosti turistům, dosud často nemají ohlášenou provozovnu a neodvádějí tak státu daně ani městu ubytovací poplatky.

Airbnb na začátku rozhovorů nabídlo metropoli zaplacení balíku peněz za všechny poskytovatele bez uvedení jmen a adres. Tento návrh ale vedení Prahy odmítlo.

Praha potřebuje identifikovat plátce

„Město trvá na tom, aby Airbnb při vybírání poplatků identifikovalo plátce. Bez přiřazení poplatků k jednotlivým plátcům bychom tyto peníze nemohli využít. Městské části by je musely držet šest let na účtu a pak odevzdat státu,“ popsala aktuální postoj Prahy Marvanová, která dostala od Airbnb po mnoha kolech jednání zatím e-mailový příslib k „předání adres“.

„Pokud nebude do konce června jasné, že je druhá strana k identifikaci ochotná, pak dohodu nepodepíšeme a budeme to vymáhat zákonnými cestami,“ doplnila. Před případnou dohodou ještě budou každopádně muset dořešit magistrátní úředníci „technické“ detaily procesu.

Pražští politici také dál usilují o podrobnější regulaci takzvaného sdíleného ubytování. Jednotliví poslanci se snaží pro Prahu dojednat sjednocení i zvýšení ubytovacích poplatků a také převod platební povinnosti na digitální platformy.

Do druhého čtení navíc má brzy jít ve sněmovně novela živnostenského zákona, která by zmocnila obce ke stanovení vlastních pravidel pro krátkodobé pronájmy v soukromých bytech formou vyhlášek.

V Praze jsou ke krátkodobým pronájmům k dispozici tisíce bytů. Až dvě třetiny pronajímatelů podle odhadů neodvádějí městu a státu ubytovací poplatky ani daně. Podle Hospodářské komory Prahy 1 změny projednávané v parlamentu tento problém příliš neřeší.

„Jsme přesvědčeni, že jakákoliv další regulace může přijít až v okamžiku, kdy bude známo, kolika subjektů se bude týkat. Ve stávající situaci by navrhovaná opatření dopadla pouze na ty poctivé, kteří se přihlásili úřadům, a ti nepoctiví by z této situace těžili,“ uvedl za komoru její místopředseda Marek Beneš.

V Praze 1 slouží turistům až třetina bytů

Poslanec a zároveň pražský opoziční zastupitel za hnutí ANO Patrik Nacher, který předložil novelu o místních poplatcích i několik dalších legislativních návrhů ke „sdílenému ubytování“, ale považuje navrhované úpravy za krok správným směrem. „Je to dlouhý proces ve stylu krok sun krok. A nikdy rozhodně nepodchytíte sto procent trhu,“ upozornil Nacher, který „lobbuje“ ve sněmovně za změny jménem Prahy po dohodě s magistrátní koalicí.

Hospodářská komora naproti tomu vítá avizovanou dohodu Prahy s Airbnb. „Byl by to posun po letech, kdy jsme upozorňovali na malou aktivitu obcí. Trh se ale komplikuje a roste. Je v něm spousta peněz, a už zdaleka nejde jen o Airbnb. Větších hráčů je minimálně sedm a nastupují třeba i čínské platformy. Město musí být zkrátka schopno identifikovat valnou většinu poskytovatelů“ upozornil Beneš.

„Kromě narovnání podmínek pro podnikání jde i o blaho obyvatel centra, kde slouží ke krátkodobým pronájmům až třetina bytů,“ dodal.

ZDROJ: Město je blízko dohodě s Airbnb. Nejspíš dostane adresy ubytovatelů