Místo parku Zlaté vejce? Radní dali zelenou

17. 8. 2017 | Pražský deník

Radní hlavního města povolili změnu územního plánu navrhovanou vedením první Prahy 1. Z parku u Štefánikova mostu se tak pravděpodobně stane stavební parcela. Jednička tak bude moci na místě místo parku vybudovat plánovanou kontroverzní galerii, tzv. Zlaté vejce.

Radnice už dříve uveřejnila, že by do plánovaného objektu chtěla umístit Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Podle analýzy, kterou si nechal magistrát vypracovat Institutem plánování a rozvoje, je ale nejvhodnějším místem pro umístění epopeje park Těšnov. Tam dříve stála novorenesanční budova těšnovského nádraží.

Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu hl. města 

Proti Zlatému vejci se také staví radní pro územní rozvoj Petra Kolínská. Podle jejího vyjádření je totiž v centru města nedostatek zelených ploch. Negativní stanovisko proti změně vydala i komise rady pro územní rozvoj.

Konečné rozhodnutí bude ale na zastupitelstvu hlavního města. Projekt galerie u Štefánikova mostu je inspirován slovanskou mytologií, zlatým vejcem, v němž byl stvořitel světa. Stavba má vyjít na 184 milionů korun, s tím že Praha 1 by se finančně podílela na přípravě projektu jen třemi miliony. Zbytek by mělo platit hlavní město a sponzoři.

O tom, kde by měla sídlit epopej po jejím návratu z Japonska, se vedou již dlouho spory. Dvacet pláten totiž Alfons Mucha daroval městu pod podmínkou, že pro ně vystaví speciální galerii.

ZDROJ: Místo parku Zlaté vejce? Radní dali zelenou