Mobilní aplikace upozorní obyvatele i podnikatele v Praze 1 na zábory i čištění ulic

13. 6. 2016 | Pražský patriot

Speciální mobilní aplikaci, která má lidi upozorňovat na zábory, čištění ulic či jiná omezení na veřejných prostranstvích v historickém centru metropole, se chystá v první verzi spustit už během letních prázdnin Praha 1. Novinka má pomoci i podnikatelům a živnostníkům působících právě v této městské části.

Podnikatelé, kteří se do aplikace přihlásí, získají  v zhruba týdenním předstihu informaci o chystaných záborech a jiných omezeních na veřejných prostranstvích v Praze 1.

„Pravidelně se setkáváme s případy podnikatelů, kteří se musejí potýkat s tím, že se před jejich prodejnou náhle objeví stavební zábor. Omezuje to nejen je, ale také jejich zákazníky. Aplikace je na tento problém v dostatečném předstihu upozorní. Podnikatel přihlášený do aplikace obdrží zprávu o záboru či jiné formě omezení. Předem se tak bude moci na tuto situaci připravit, případně informovat zákazníky,“ vysvětluje Filip Dvořák, místopředseda Hospodářské komory Praha 1, která se na vývoji aplikace společně s radnicí podílí.

Přínos aplikace podle něj ocení i drobní řemeslníci. „Budou vědět, že na místě, kde budou za den nebo týden pracovat, na ně nečeká žádná neplánovaná komplikace, třeba v podobě zrušených parkovacích míst,“  sdělil.

„Zjišťovali jsme, co je na webu nejvíce navštěvováno. V mobilech chceme jít ještě dál, aplikace umožní nastavit upozorňování nebo akci uložit do kalendáře. Cílem je, aby agendy fungovaly elektronicky, ne papírově jako dnes,” uvedl místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Nová aplikace je nadstavbou plánovaného projektu Chytrá jednička. V jeho rámci se počítá mimo jiné s parkovacími senzory, chytrou zastávkou nebo chytrými odpadkovými koši.

Brzy bude spuštěna projektová příprava, v plné verzi by měla aplikace fungovat zhruba za rok. Pro podnikatele bude zpoplatněna, první odhad je zhruba tisíc korun za rok. Do budoucna by v aplikaci mohl být i průvodce zapomenutými místy, který by mohli psát a plnit fotografiemi sami občané.

ZDROJ: Mobilní aplikace upozorní obyvatele i podnikatele v Praze 1 na zábory i čištění ulic