„Musíte přeparkovat,“ upozorní vás aplikace. Praha 1 chystá Chytrou jedničku

4. 7. 2016 | Blesk.cz

V Praze 1 se lidé včas dozvědí o každém chystaném omezení na veřejném prostranství. Místní obyvatelé, ale i lokální podnikatelé totiž budou mít možnost využívat služeb nové aplikace. Projekt bude součástí systému Chytrá jednička, aplikace má začít fungovat během příštího roku.

V momentě, kdy novou službu zprovozní, budou přihlášení uživatelé dostávat s předstihem informace o chystaných záborech nebo dalších komplikacích, které se týkají veřejného prostoru.

Tímto způsobem budou moci například prodejci ve svých obchodech předem informovat své zákazníky o dočasném omezení v prostoru. Podnikatelé budou mít také čas se na dočasné změny připravit.

Aplikace dá lidem zároveň vědět, že musí přeparkovat, jelikož se budou čistit ulice.

Nová aplikace spadá do projektu Chytrá jednička, jehož autorem je místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Mým přáním je udělat do budoucna z Prahy 1 takzvané smart city. To znamená využívat naplno dostupné moderní technologie, které budou k prospěchu našich občanů,“ uvedl.

Plán projektu v srdci metropole postupně počítá například se zavedením parkovacích senzorů, chytrých zastávek nebo chytrých odpadkových košů.

Informativní aplikace vzniká ve spolupráci s Hospodářskou komorou Praha 1. „Aktuálně jsme ve fázi finalizace ideového zadání, brzy se pustíme na projektovou přípravu. Budeme rádi, pokud se aplikaci podaří spustit do konce příštího roku,“ uvedl místopředseda komory Filip Dvořák.

ZDROJ: „Musíte přeparkovat,“ upozorní vás aplikace. Praha 1 chystá Chytrou jedničku