Nová aplikace by měla ulehčit předzahrádkám

28. 7. 2017 | PRAHA TV

VIDEO: Reportáž – Nová aplikace by měla ulehčit předzahrádkám

Provozovatele restaurací a kaváren v centru Prahy dlouhodobě trápí problémy související s povolováním předzahrádek. Hospodářská komora Praha 1 chce proto stávající systém nahradit systémovou aplikací, která přinese zjednodušení povolovacího procesu a větší flexibilitu.

Zjednodušit postup pro povolování restauračních předzahrádek a nahradit ho novou aplikací. To je cíl hospodářské komory Prahy 1. Ta chce ulehčit administrativu především provozovatelům, kteří musí žádat o povolení každý rok opakovaně.

“V tuto chvíli obnovení žádosti na zahrádku, která již v loňském roce stála, trvá pro podnikatele přibližně tři dny a naše představa je, že by to mělo zabrat asi tři hodiny,” řekl Filip Dvořák, předseda Hospodářské komory Praha 1.

Na území první MČ se nachází 330 předzahrádek, z nichž každá musí splňovat náročné požadavky památkové ochrany v Pražské památkové rezervaci. Díky webové aplikaci by mohli provozovatelé rychle a jednoduše prodloužit povolení i během sezóny.

“Vy nevíte na začátku roku, jestli bude hezký či ošklivý podzim. Potom je s tím obrovský stres, jakým způsobem to rychle vyřídit. To, že bude agenda převedená na tuto novou aplikaci umožní, aby si podnikatel v předstihu několika týdnů řekl, že to chce prodloužit o týden a to vyřizování díky tomu převedení na elektronickou agendu bude velmi jednoduché,” řekl Filip Dvořák.

“Je potřeba si uvědomit, že průběžně a neustále bude docházet k rekonstrukcím, k opravám, k změně dopravního režimu a situace potom s tou zahrádkou na to musí reagovat. Vytvořit aplikaci je dobrý nápad, na druhou stranu varuji před tím, že aplikace všechno sama o sobě vyřeší,” řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Aplikace by v praxi fungovala podobně, jako když si chcete koupit lístek do kina. Na webových stránkách si jej objednáte a pak už ho jen u pokladny vyzvednete.

“Je to hodně podobné. Samozřejmě je to zjednodušující. Ten proces je složitější, podílí se na tom dvě instituce, hlavní město Praha a MČ Praha 1, ale výsledek by měl být v podstatě totožný,” řekl Filip Dvořák.

Nová aplikace by měla usnadnit papírování nejen samotným provozovatelům předzahrádek, ale i úředníkům. Komora v současné chvíli jedná s magistrátem a Prahou 1 o vyzkoušení aplikace v pilotním provozu.

ZDROJ: Nová aplikace by měla ulehčit předzahrádkám