Praha 1 bude mít aplikaci pro občany i podnikatele

19. 6. 2016 | Praha.cz

Často to bývá nepříjemné překvapení – různé zábory související se stavebními pracemi nebo s úklidem komunikací mohou nečekaně zkomplikovat život nejen podnikatelům, kteří na místo potřebují dopravit materiál a zaměstnance, ale i obyvatelům. Praha 1 proto připravuje aplikaci, díky které se všichni o záborech, omezeních a aktivitách na veřejných prostranstvích dozví včas.

Aplikace je součástí projektu Chytrá jednička, který zahrnuje mimo jiné také parkovací senzory, chytré zastávky nebo chytré odpadkové koše. Připravovaná aplikace bude na zábory a další omezení upozorňovat s týdenním předstihem nebo ještě větším, například už ve stadiu takzvaného záměru, kdy mají příslušné orgány plánovanou akci teprve projednat a schválit.

Zkušební část aplikace má být spuštěna v létě a bude určena primárně občanům. „Kompletní a důkladně otestovaná aplikace by pak podle našeho plánu měla skutečně dobře fungovat od jara příštího roku,“ přiblížil plán radnice zástupce starosty Prahy 1 Richard Bureš, který je také autorem projektu Chytrá jednička. „Smysl aplikace je velmi jednoduchý. Podnikatelé a občané, kteří se do aplikace přihlásí, získají v dostatečném časovém předstihu informace o chystaných záborech a jiných omezeních a aktivitách na veřejných prostranstvích v Praze 1. Chceme občanům a podnikatelům nabízet chytré služby, ulehčovat jim život tam, kde to technologie dokážou a dovolí, a zavádět projekty tak, aby technologie pomáhaly v každodenním životě,“ doplnil Richard Bureš, který v této souvislosti velmi přivítal spolupráci s Hospodářskou komorou Praha 1.

Na to reagoval i místopředseda komory Filip Dvořák: „Podnikatelé nemají čas shánět informace o změnách v dopravním značení a o dalších akcích v okolí svých provozoven, a proto jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s radnicí na takovém nastavení a fungování aplikace, které bude všechny zúčastněné včas, stručně a výstižně informovat. Pravidelně se setkáváme s případy podnikatelů, kteří se musejí potýkat s tím, že se před jejich prodejnou náhle objeví stavební zábor. Omezuje to nejen je, ale také jejich zákazníky. Aplikace je na tento problém v dostatečném předstihu upozorní. Podnikatel přihlášený do aplikace obdrží zprávu o záboru či jiné formě omezení. Předem se tak bude moci na tuto situaci připravit, případně informovat zákazníky.“ Aplikaci podle něj určitě ocení i drobní řemeslníci, kteří dojíždějí ke svým zákazníkům.

ZDROJ: Praha 1 bude mít aplikaci pro občany i podnikatele