Problémy s předzahrádkami? Řešení nabízí Hospodářská komora

29. 6. 2017 | Pražský deník

Zatímco vedení města prozatím jen mluví, Hospodářská komora Prahy 1 se rozhodla konat a hledá řešení pro zjednodušení úřednického procesu při zařizování předzahrádek. Zhruba před měsícem v médiích proběhla vlna věnovaná byrokratickým potížím spojeným se zřizováním předzahrádek u restaurací a barů v hlavním městě.

Zdrojem byl případ známé Erhartovy cukrárny, které se po měsících lítých bojů nedařilo otevřít posezení před pobočkou na Vinohradech. Situace se nakonec obrátila „Třikrát sláva. Na Vinohradech již máme zahrádku!” napsali nedávno na svém facebookovém profilu. Vedení města v reakci na kauzu začalo pronášet slova o nutnosti řešení situace. „Tohle město potřebuje (v souvislosti se zákazem kouření ještě naléhavěji) jednoduchá pravidla pro možnost ad hoc provozovat zahrádku před hospodou či barem,” uvedla na toto konto před časem náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská. Vlastní řešení nyní nabízí Hospodářská komora Prahy 1.

Jednoduše elektronicky

Obchodníci navrhují vytvořit systémovou aplikaci, která by podle nich proces výrazně zjednodušila. „Problém je hlavně, když podnikatel musí každý rok žádat o tu samou předzahrádku a stráví tři dny vyřizováním,” popsal problém Filip Dvořák, místopředseda představenstva komory. Druhou stránkou věci pak je nedostatečná flexibilita systému. „Momentálně není možné si jednoduše povolení prodloužit například podle počasí, restauratér, ale i městská část a město přichází o tržby,” vysvětlil Dvořák.

Nové řešení by tak spočívalo v přenesení všech kroků do elektronické podoby. „Nikdo by o svůj podpis nepřišel, akorát by se změnil z fyzické do elektronické podoby,” dodal Dvořák s tím, že podnikatel by tak musel na úřad pouze jednou pro konečné rozhodnutí.

Aplikace by podle komory mohla pilotně fungovat na Praze 1 už v příštím roce, finančně by vyšla na 10 až 15 milionů korun. Pokud by se osvědčila, není podle Dvořáka těžké řešení aplikovat i v dalších městských částech. Vše ale bude záležet na vedení městské části i magistrátu a ochotě investovat do projektu finance.

Politici souhlasí

Proti plánu se nestaví ani vedení města. Souhlas s ním vyslovil radní Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš i radní magistrátu pro sociální politiku Daniel Hodek. Oba se shodli ale na jednom, Hospodářská komora musí mít dostatek členů, kterých se věc týká a aplikaci podpoří. „Je potřeba, aby byla iniciativa Hospodářské komory Prahy 1 podpořena přesvědčivým počtem subjektů,” zareagoval v dopise komoře Richard Bureš.

Komora má na svém kontě momentálně 50 provozovatelů předzahrádek, podle slov jejího vedení tak chce na svou stranu dostat alespoň 51 % všech restauratérů s venkovním posezením na Praze 1, těch je 333. „Zbývá jich přibližně 110, rádi bychom se na toto číslo dostali do konce prázdnin,” popsal Dvořák.

ZDROJ: Problémy s předzahrádkami? Řešení nabízí Hospodářská komora