Radnice Prahy 1 plánuje významnou revitalizaci Revoluční ulice a jejího okolí

9. 8. 2016 | MČ Praha 1

Procházka od náměstí Republiky ke Štefánikovu mostu by zhruba za čtyři roky mohla vypadat úplně jinak: měla by být podstatně příjemnější, kultivovanější a s výrazně klidnější okolní dopravou. A na jejím konci by navíc tou dobou už měla stát nová moderní budova se slavnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy uvnitř. Po jejím zhlédnutí by se pak dalo pokračovat po novém schodišti na náplavku a dále proti proudu Vltavy. Revoluční proměnu Revoluční ulice představil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Chceme, aby plánovaná revitalizace přinesla obyvatelům této lokality klidnější životní prostředí i podstatně hezčí okolí domů, v nichž bydlí. A chceme, aby občané a odborníci měli už v této fázi možnost o našich plánech diskutovat a pomoci tak vše zasadit do urbanistických souvislostí a dalších městských koncepcí,“ vysvětlil na tiskové konferenci starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Vyvrcholením celé revitalizace by pak mělo být vybudování architektonicky citlivé a zároveň ryze moderní budovy v prostoru tzv. Švermova parčíku. Ta by měla vzniknout v souladu s Novomlýnskou bránou, krásným domem navrženým světoznámou architektkou Evou Jiřičnou, jenž by měl stát na konci Revoluční ulice, naproti bývalému paláci Merkur, který v polovině třicátých let postavil vynikající architekt Jaroslav Fragner.

„Jednalo by se o veřejně prospěšnou budovu, která by završila celý revitalizovaný prostor, dala by mu smysl a využití a hlavnímu městu by pomohla vyřešit otázku důstojného umístění Slovanské epopeje,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Uvažovaný projekt podporuje i Hospodářská komora Praha 1. „Jednoznačně se za plán naší městské části stavíme a chceme ve spolupráci s Hospodářskou komorou hl. m. Prahy přesvědčit vedení hlavního města, aby projekt podpořilo a uvolnilo na něj potřebné finanční prostředky,“ prohlásil přítomný místopředseda Hospodářské komory Praha 1 Filip Dvořák, podle kterého by revitalizace a nová budova se Slovanskou epopejí přivedly do Revoluční ulice také nové návštěvníky, kteří by ji tak směrem od náměstí Republiky celou procházeli.

„Ulice i lokalita by se pozitivně změnily a byly by i podnikatelsky výrazně atraktivnější,“ dodal Filip Dvořák, který spolu se starostou Oldřichem Lomeckým zdůraznil „nadměstský, národní charakter“ plánované budovy pro Slovanskou epopej.

Odhadované náklady na revitalizaci a výstavbu nového domu by měly dosáhnout výše 350 až 400 milionů korun. „Hlavnímu městu, které má zásadní příjem z daňových výnosů by se tato investice určitě vyplatila,“ zdůraznil místopředseda Hospodářské komory Praha 1.

Revoluční ulice, Štefánikův most a navazující ulice a prostranství jsou posledním úsekem městského pěšího bulváru, který vznikl ve stopě Staroměstského hradebního okruhu. Roky však čekají na svou výraznou proměnu k lepšímu. Revoluční je přetížena automobilovou dopravou a pro pěší je zejména na novoměstské straně vyhrazen pouze nedůstojný koridor.

Revitalizaci Revoluční dlouhou dobu bránila plánovaná výstavba kolektoru. Z ní však sešlo, takže je nejvyšší čas odstartovat přípravy na změny v lokalitě. Ty by mohl urychlit fakt, že už od roku 2008 má Městská část Praha 1 zpracovanou studii revitalizace. Ta plánovala mimo jiné zklidnění dopravy, rozšíření chodníku na novoměstské (východní) straně i vysázení stromů.

„V případě realizace našich plánů by procházka příjemnou ulicí mohla vedle prohlídky Slovanské epopeje pokračovat díky novému schodišti ze Štefánikova mostu na náplavku a dále podél břehu proti proudu,“ připojil další bonus Oldřich Lomecký, podle kterého je velmi důležité i to, že Novomlýnská brána Evy Jiřičné je stále ve fázi studie. „Oba projekty tedy bude možné citlivě koordinovat,“ zdůraznil starosta Prahy 1.

ZDROJ: Radnice Prahy 1 plánuje významnou revitalizaci Revoluční ulice a jejího okolí