Revoluční ulice má projít revoluční proměnou. Praha 1 s ní má velké plány

10. 8. 2016 | Český rozhlas

Revoluční ulice by do čtyř let mohla vypadat úplně jinak. Teď je přetížena automobilovou dopravou a místa pro pěší je tam jen málo. Praha 1 plánuje přeměnit ji na pohodlný městský bulvár.

Úzké chodníky, široká silnice, tramvajový pás a spousta aut. Místním vadí v Revoluční ulici hluk z aut i špína. To vše by se mělo změnit. Rozšíří se chodníky, vysadí nové stromy, přibudou přechody, říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková: „Jedná se jak o chodníky, tak o úpravu celé komunikace. Měly by přibýt stromy a keře.“

Podle Prahy 1 je proto ve hře omezení vjezdu aut. Do čtyř let by se podle starosty městské části měla z Revoluční stát jednosměrka: „Měla by tam být taková polopěší zóna, to znamená, že by se tam měla dostat auta zásobování, integrovaného záchranného systému, městská hromadná doprava, ale neměla by to být páteřní komunikace, kudy budou projíždět automobiloví návštěvníci Prahy,“ přibližuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Naopak na svém místě by měla zůstat parkoviště. Pražští urbanisté by přivítali, aby se změnila parkovací plocha u ministerstva průmyslu a obchodu: „Jsou to úplně neprůchozí plochy. Tam si umím představit, že se to dá významným způsobem povýšit na úplně jiný způsob využívání toho prostoru,“ říká za urbanisty Pavla Melková. Konkrétní plány například na zákaz parkoviště zatím nejsou. Podle ní také chybí třeba lávka, která by spojila Revoluční s náplavkou.

Už je ale skoro jisté, že v ulici vznikou i nové domy, jedním z nich je budova s kancelářemi a byty podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Kvůli tomu bude třeba zbourat sousední novorenesanční dům. S demolicí už souhlasil magistrát, proti je zatím Národní památkový ústav. Odhadované náklady na revitalizaci ulice a výstavbu nového domu by měly dosáhnout výše 350 až 400 milionů korun.

Na nábřeží by také mohl vzniknout pavilon pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Pozemek se nachází v blízkosti Revoluční ulice u Štefánikova mostu a v současnosti jsou na něm jen stromy a keře. Praha 1 ho magistrátu nabídla pro výstavbu pavilonu pro Muchovo dílo.

ZDROJ: Revoluční ulice má projít revoluční proměnou. Praha 1 s ní má velké plány