Vládní experti dnes budou jednat o sdílené ekonomice

5. 10. 2017 | ČTK České noviny

Na Úřadu vlády se dnes sejde vládní expertní skupina, která bude jednat o úpravách fungování takzvané sdílené ekonomiky. Problematiku sdílení služeb prostřednictvím mobilních aplikací v nedávné době zviditelnily protesty pražských taxikářů, kteří blokádami letiště a pražského magistrátu poukazovali na nerovné podmínky podnikání v přepravě osob.

Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují proti americké společnosti Uber, vyvolává spory využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a dalších nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a představuje nekalou konkurenci pro klasická ubytovací zařízení.

Návrh na regulaci sdíleného bydlení nedávno představila Hospodářská komora, která sestavila kodex pro ubytovatele. Ti by podle komory měli mít živnostenské oprávnění, pokud nemovitost pronajímají dlouhodobě. Navrhuje i povinnost vést evidenční knihu hostů, ze které by vyplývalo řádné odvádění místních a lázeňských poplatků a hlášení ubytovaných osob na policii, jakou mají i klasické hotely nebo penziony. Ubytovatelé mají mít i povinnost komunikovat se sousedy a řešit jejich stížnosti.

V oblasti taxislužby ministerstvo dopravy zvažuje, zda postavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato dat kontrolovat.

Problematiku sdílené ekonomiky kromě české vlády řeší Evropská komise. Výsledek jejího rozhodování se podle ministerstva dopravy očekává v listopadu.

Dnešního jednání by se měli zúčastnit zástupci ministerstev průmyslu, financí, dopravy a představitelé samospráv Prahy a Brna.

ZDROJ: Vládní experti dnes budou jednat o sdílené ekonomice