Zašlou promenádu u Vltavy čeká zkrášlení

16. 8. 2017 | Mladá fronta DNES

Revoluční ulice se do osmi měsíců dočká návrhu nové podoby. Měla by mít stromy a širší chodníky. Vše záleží na tom, zda zmizí park u nábřeží.

Zatímco filozofové dumají nad tím, jestli na začátku bylo vejce, Praha řeší variaci na podobné téma. Zda vejce bude na začátku – a to ulice Revoluční, jejíž proměnu včera schválili radní.

Přestože je Revoluční součástí pražské promenády, která se táhne od Národní třídy přes Příkopy až po zmíněnou ulici, tak oproti ostatním třídám má menší prestiž. Což je způsobené i její podobou. Pokud lidé nemusí, tak ulicí nechodí. Zvláště když na jedné straně je velmi úzký chodník, na kterém se chodci obtížně vzájemně vyhýbají.

Podobný pohled na věc

Do osmi měsíců má Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy vypracovat urbanistickou studii, která navrhne budoucí podobu ulice spojující náměstí Republiky se Štefánikovým mostem. Magistrát i Praha 1 se na určité podobě shodují už nyní.

Pokud to bude možné, v ulicích by se měly vysázet stromy. K tomu se počítá s rozšířením chodníku minimálně na pravé straně směrem od náměstí k řece. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) by ze dvou stávajících jízdních pruhů v každém směru měl v ulici zůstat jen jeden.

„Zároveň by se měly tramvajové ostrůvky dočkat bezbariérového přístupu,“říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení) s tím, že není jasné, zda by se chodník protáhl až k ostrůvkům či by se na ně jen udělaly vhodné nájezdy.

Velikost proměn v ulici by se však podle Lomeckého měla odvíjet od vzhledu dosud nevyřešeného konce z pohledu od náměstí. Praha 1 už přes rok usiluje, aby se zastavěl parčík velký 2 402 metrů čtverečních, kde polehávají osoby bez domova. Počítá s tím i připravovaný nový územní plán metropole.

Místo stavby posezení pro lidi

Plocha je ze všech stran obehnána rušnými silnicemi a podle městské části je údržba plochy náročná. V lednu představila architektonickou studii, která na plácku u Štefánikova mostu zobrazovala oválnou stavbu se zlatým pláštěm, jež se dočkala přezdívky Zlaté vejce.

Do ní navrhovala městská část umístit Slovanskou epopej. Situace se však změnila. Secesní dílo bude mít síň na Těšnově a ani „vejce“se nemusí snést k Vltavě.

„Šlo jen o studii, která měla ukázat, jaký objekt se tam vejde. Na návrhu nelpíme. Podoba by měla vzejít z architektonické soutěže,“říká Lomecký. Za studii s vejcem přitom Praha 1 zaplatila 81 tisíc korun.

I kdyby nakonec nedošlo na vejce, místní radnice by chtěla, aby případná budova sloužila jako kulturní centrum, kde by mohly být výstavy nebo koncerty. Proto podala vedení metropole návrh, aby se parčík změnil v územním plánu na stavební parcelu.

I přes nesouhlas primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a její náměstkyně Kolínské radní včera schválili vypracování změny územního plánu, která je prvním krokem k zástavbě.

„Místo zástavby by se mělo místo předělat na rekreační plochu. Třeba i tak, že by se k mostu přesunula komunikace, která plochu odděluje od tamního parku,“navrhuje Kolínská. Odpočinkové místo by se pak s pomocí schodů, s nimiž se předběžně počítá, mohlo propojit s nábřežím.

ZDROJ: MF DNES